Правилник о дежурству ученика
ОШ “Милан Ракић“

Дежурни ученици су ученици шестог и седмог разреда и дежурају у холу школе сваког радног дана у току школске године.

Сарадња са дежурним наставницима

Главни дежурни наставник је одговоран за дежурство ученика у холу школе.
Уколико није присутан главни дежурни наставник, дежурни ученик се обраћа другом или трећем дежурном наставнику.
Списак дежурних наставника мора бити окачен на видном месту, тј. на путлу дежурних ученика.

Ко одређује дежурне ученике
Одељенски старешина прави списак дежурних ученика свог одељења и даје им задужења по данима.Списак дежурних ученика за период, најмање од 15 дана, мора бити изложен на видном месту, тј. на пулту дежурних ученика.Ученик који не жели да дежура, то саопштава свом одељенском старешини.Уколико је ученик спречен да дође на дежурство, дежурни наставник одређује следећег ученика са списка дежурних ученика који је окачен на видном месту.Дежурни ученик треба да најави одељенском старешини, или главном дежурном наставнику, уколико је у могућности, да неће моћи да дежура на дан када је одређен.

Обавезе дежурних ученика
Дежурни ученици носе видну ознаку да су дежурни.
Дежурни ученици су обавезни да на месту дежурства буду 30 минута пре почетка наставе.
Дежурство ученика се обавља у холу школе у периоду од 800 – 1430 h.
После 1530 дежурају ученици млађих разреда.
Дежурни ученици су на дан дежурства ослобођени наставе, осим у случају писмених задатака или провера, када у договору са главним дежурним наставником су дужни да обезбеде замену из другог одељења за тај час.
Дежурни ученици се пристојно и љубазно опходе према свим странкама које посећују школу.
Дежурни ученик најављује странку и прати је до директора, секретара, психолога, педагога, предметног наставника, учитеља или било ког запосленог у школи, како би обезбедио боље сналажење посетилаца у школи.
Наставника или учитеља, који има „отворена врата“, дежурни ученик позива из зборнице и обавештава о посети.
Уколико дежурни ученици не могу да пруже поуздане и тачне информације странци која је у школи, затражиће помоћ дежурног наставника, техничког особља или педагошко – психолошке службе.
Дежурни ученик чита обавештења одељењима којима је намењено обавештење и проверава да ли су сви обавештени.
Дежурни ученик преноси званичне информације ученицима које му упуте наставници, учитељи и управа Школе.
Дежурни ученик, у случају потребе, ручно звони за почетак и крај часа према распореду који му доставља дежурни наставник или управа Школе.
Престанак дежурства
Дежурни ученик у току свог дежурства може бити разрешен те обавезе, ако на дежурство дође са закашњењем, напусти самовољно место дежурства и не поступа по овом правилнику.
Дежурног ученика разрешава дужности дежурни наставник или директор школе.

eu flag co funded pos rgb right

2030
19608